Pregled Teme
 Odštampaj Temu
Akumulator i punjenje
lord_oblivion

>BT80 napisao:

-Ne moze da puni akumulator.
-i ne pretvara u jednosmjernu,sluzi samo da napon ne prelazi 12-13V,jer bez nje napon skace preko 20V.

U tom slučaju mi je jednostavnije (verovatno i malo skuplje) da povežem sve kao po šemi Jawe jer mi je onda prostije da ubacim LE diode umesto sijalica.
država je najveći neprijatelj naroda
Better dead than lose momentum ...

lord_oblivion

>vucko napisao:

ali ako bi se posle regulatora grecom ispravila struja u jednosmernu? i jos nesto..da li bi onda bilo neophodno odkaciti namotaj sa mase...ili bi moglo tako da funkcionise...znaci dva namotaja za sturju na regulator napona..pa grec i onda direktno na akumulator?

Može grec posle regulatora, pa ako hoćeš da teraš neke LE diode, najbolje da se vezuju svaka (grupa) preko svog stabilizatora (78xx).
Ako hoćeć varijantu sa dva namotaja za svetlo - svaki ide na svoj grec, iz grecova sabereš + na + i - na - i vodiš na standardni regler. U tom slučaju morao bi da staviš i spoljnu bobinu (od Jawe, MZa ili Yuga) i kondenzator, napolje i da vraćaš jednu žicu do platine.

BT80

>vucko napisao:

ali ako bi se posle regulatora grecom ispravila struja u jednosmernu? i jos nesto..da li bi onda bilo neophodno odkaciti namotaj sa mase...ili bi moglo tako da funkcionise...znaci dva namotaja za sturju na regulator napona..pa grec i onda direktno na akumulator?

Najbolje je odma s namotaja skinuti zicu sto lord kaze,a mozes ti puniti akumulator i bez regulatora, samo s grecom, onda treba paziti na prepunjavanje tj. cesce paliti svjetla.Ako hoces 2 namotaja onda trebas i 2 greca.

lord_oblivion
Posle ove 2-3 strane, sve mi je mnogo jasnije. Samo sam trebao da saznam nekoliko detalja.
Večeras ili sutra ću nacrtati i postaviti nekoliko varijanti. Samo se neću za sad upuštati u varijantu sa reglerom od skutera (oni što imaju dva izlaza, jednosmerni i naizmenični).

BT80
Meni je jednostavnije postaviti regler od skutera,nego jawinu semu,a opet ti radi kako ti je lakse Grin

tuningfanatic

>BT80 napisao:

>vucko napisao:

Najbolje je odma s namotaja skinuti zicu sto lord kaze,a mozes ti puniti akumulator i bez regulatora, samo s grecom, onda treba paziti na prepunjavanje tj. cesce paliti svjetla.Ako hoces 2 namotaja onda trebas i 2 greca.

Zasto mislis da je potrebno 2 greca?

Ja mislim da bi moglo i sa jednim od 8A. Namotaji se povezu paralelno...

Sto se tice punjenja, to treba da bude automatsko, da covek ne misli kad se prepunjava...
IF YOU AINT MIXIN GAS YOU AINT KICKIN ASS!!!

BT80
Za svaki namotaj,mozda je tako jednostavnije,bolje i bolje se i hladi
naravno da je bolje automatsko,a ako se nece puno petljat oko toga zato sam rekao da moze samo grec.

lord_oblivion
Ja negde pročitah da ne valja da se namotaji direktno vežu paralelno, jer 'potiru' jedan drugog, tj. nisu u fazi.
Ja bih to pojedinačno, svakom svoj grec.

BT80
najbolje je tako onda posle greca vezes plus sa plusom i minus sa minusom

lord_oblivion
Sema broj 1 - jedan namotaj za svetla, grec, regler, akumulator...

Maksimalno sam uprostio, nadam se da je razumljivo za povezivanje Smile

lord_oblivion
Sema broj 2 - dva namotaja sa dva greca...

www.dodaj.rs/t/c/Y9/mPZ7iag/sema-struje-tomos-2.jpg

+ bobine (spoljna, od Jawe ili MZa) ide na zelenu liniju (pre prekidača) a - bobine ide na platinu i kondenzator.

Nenad023
i gde ces da smestis akumulator?

http://www.StNStudio.comWeb
lord_oblivion
Sema broj 3 - standardno vezan namotaj na ram, Tomos regulator napona...

lord_oblivion

>Nenad023 napisao:

i gde ces da smestis akumulator?

Nemam pojma ali negde će morati da stane Cool
Ja ću raditi po šemi broj 1.

vucko
i onda znaci minus ide na masu? aha...pa dobro...prilicno je jednostavno Smile

lord_oblivion
Tačno. Stabilisana masa (-) je na ramu.

vucko
a da li bi mogao neki regler od auta? npr od renault-a 5?

tuningfanatic

>lord_oblivion napisao:

Ja negde pročitah da ne valja da se namotaji direktno vežu paralelno, jer 'potiru' jedan drugog, tj. nisu u fazi.
Ja bih to pojedinačno, svakom svoj grec.

Tako je, to mi je promaklo.
IF YOU AINT MIXIN GAS YOU AINT KICKIN ASS!!!

lord_oblivion
Motos6 sa Hr foruma je bio ljubazan da mi objasni kako se vezuje regler od Baotijan skutera :

http://www.tomos-...oj-btx-90/
( da li smeju da se postavljaju linkovi na druge forume ? )

vucko
ok...to smo sve nekako shvatili Smile e sad jos jedno pitanje..da li bi se na ovakav sistem ceo mogao ugraditi cdi (npr od nekog skutera itd sa promenljivim uglom predpaljenja) ali tako da signal i dalje daju platine?? kako bi to radilo?

Skoči na Forum:

TomosSrbija.com

Dobrodošli na oficijalni sajt ljubitelja Tomos motocikala!

Prijava

Zaboravili ste šifru?

Niste član?

Pridružite nam se, postanite deo zajednice ljubitelja Tomos-a!

Top 5 Forum Člana
Nemanja Nemanja (1,759)   DobriDiv DobriDiv (1,122)   andrija andrija (1,043)   Atila88 Atila88 (963)   BT80 BT80 (942)