Pregled Teme
Tomos-Srbija.com » Moj TOMOS » Moj TOMOS
 Odštampaj Temu
APN 4 iz 1973
misko016
Neko od Admina me je zamolio da postavim par slika pošto je moj motor trenutno rasturen i sklapam jedno po jedno, ovde ćete videti šta sam uradio i koji delovi su potrošeni nakon 10 godina rada ili 10 sezona kako vam je lakše.

Postoje neke zablude u kvalitetu klipa, karika, klipnjača, radilica i lagera... Mnogo je bitno kako se to sklopi i ko sklapa, pošto sam ja bio njemu majstor evo slike i uverite se, nije to 1 sezona nego punih 10 godina. Smile

Klip se ne sećam koji je bio ima oznaka slikao sam, klipnjača je motocross to znam 12mm sa igličastim lagerom.

Sada ćete videti u prilozima...

Dakle motor je vožen i to muški, 5 brzina, prenos 14 napred 34 zuba zadnji točak...

Odradio sam nove felne sa balansiranjem, poručio klip i karike 39 L, ovih dana ću uraditi cilindar sa brušenjem...

Ram i ostali delovi sam dao u komori da se sredi sve i ofarba kvalitetnom bojom kvalitetni majstor, ićiće crvena ferari perla metalik boja. To ćemo tek da vidimo kako će izgledati. Smile

i.postimg.cc/Z0LXdZWq/b1.jpgi.postimg.cc/1nr7wc5d/b2.jpgi.postimg.cc/4mSL63sX/b3.jpgi.postimg.cc/cgFMdDJd/b4.jpgi.postimg.cc/YL4gMMVx/b5.jpgi.postimg.cc/rzvR563v/b6.jpgi.postimg.cc/0MK2Njkr/b7.jpg

misko016
Nešto svežije, u toku je sklapanje...

i.postimg.cc/QKsGrdV2/b8.jpgi.postimg.cc/YhP7vkPW/b9.jpgi.postimg.cc/DJvHCYDh/b10.jpgi.postimg.cc/crwhnB9B/b11.jpg

Boja je perla metalik (šifru za obe ukoliko treba da se nešto dodatno ofarba), lakiran je iz 3 ruke, ispao je mnogo lepši od očekivanog. Smile

guja
lepa je boja.prvi put vidim kurblu sa desne strane,uvek sam se pitao cemu sluzi taj okrugli,metalni deo na bloku...

misko016
To su prvi modeli Tomos APN 4 sa fabričkim pedalama na obe strane, ja sam to skinuo i postavio kurblu, ništa specijalno osim što je osovina kurble duža da izađe na drugu stranu i ima unutar mašine još jedan zubčanik koji ide u kontra smer zato se pali napred a ne pozadi. Još nešto što sam primetio je da su ove prve serije mnogo kvalitetnije od novijih. Jednostavno bolja izrada delova, samih sklopova itd... Sutra uzimam ofarbanu mašinu u crno sa predhodnom urađenom generalnom, samo da je namontiram. Postaviću slike, koštaće me preko 250 eur. Smile

guja
ahaa,pretpostavio sam da je to,al nisam jos do sad video da je neko stavio kurblu umesto pedale...sta joj radis covece kad je 250e? Grin

TOMOS
265€ je mene kostala generalna za TOMOS Automatic 3M. To je cena prave generalne sa originalnim delovima. Jeftinije od toga je krpacina i osljarenje.
i.postimg.cc/zyRCs4wC/20190601-154731-1.jpg

sladjan90
za 250E uzmem ctx masinu sa svim novim djelovima u njoj,cilindar dobar,klip novi itd
Jedan momak imenom Ljuti u Deželu se uputi.
Ponio je špeka,luka,kruha...a sad čeka Pucha.
I torba mu puna dijelova,alata,misli Ljuti na svog ata.
Baš je biker pravi,u torbu on i čekič stavi!
Bježte dekle,bježte fanti,stiže Ljuti na zelenoj kanti.Bila je to lijepa slika,vozio Ljuti masinu od 90 kubika Smile

TOMOS
Uzmi.

misko016
Još malo pa gotovo...

i.postimg.cc/Z9BCWVjT/b12.jpgi.postimg.cc/dhzTmbh7/b13.jpgi.postimg.cc/149VHc3K/b14.jpg

Sve što vidite da fali imam, ali polako montiram... Kako vam se čini? Nije nešto ali proći će... Smile

TOMOS
Vise nego korektno.

Chuky94
jel to obican kratki sic ili od sedmice? inace boja je odlicna samo bih na tvom mestu malo sredio taj kabel da ne viri van rama.
www.cyclesangelo.ch/imgs/logo-part/Tomos.jpg

s14.postimg.cc/7473348nl/cat.jpg

If it's stupid but it works, it ain't stupid

Bolje mrtav pijan nego mrtav trezan

Atila88
Zbog cega ti je kurbla sa desne strane?

sladjan90
masina na pedale. najbolje je kod tako farbanja,ofarbati i sve matice i serafe pfffff
Jedan momak imenom Ljuti u Deželu se uputi.
Ponio je špeka,luka,kruha...a sad čeka Pucha.
I torba mu puna dijelova,alata,misli Ljuti na svog ata.
Baš je biker pravi,u torbu on i čekič stavi!
Bježte dekle,bježte fanti,stiže Ljuti na zelenoj kanti.Bila je to lijepa slika,vozio Ljuti masinu od 90 kubika Smile

Atila88
Znam za to,ali mogao je da zameni celu osovinu i da bude sa leve strane.

misko016
Kurbla sa desne strane haha Grin.... ovako:

To je prva serija APN4 iz 1973 koja je bila nekada sa pedalama, kad je taj motor došao kod mene ja sam pedale skinuo. Postavio sam prvo drugu osovinu da se pali na levu stranu unazad i meni je to nezgodno, vratio sam baš kako je sad na slici, motor palim rukom na pola kuble upali, ja ne gazim nogom uopšte već palim desnom rukom unapred, tako već skoro 15 godina.

Što se tiče matica, imam novi komplet matica koje ću tek da našrafim spolja na mašini tako da će one biti bele boje, ovo na slici su stare koje su služile samo da se mašina ofarba i nakon toga skidam, kao što vidite motor još uvek nije sve završen, slike sam nakačio onako da čujem predloge i kritike.

Žica za prednje svetlo bele boje je samo postavljena za test da proverim kako i šta, malo je nezgodno jer ona ide ispod/kroz rama i izlazi u gornjem delu, ako ne mogu da je sakrijem na način koji će biti ok moraću da je provlačim kroz ram, za zadnje svetlo jesam ali za napred je mnogo zeznuto, uglavnom neće se videti...

misko016

>guja napisao:

ahaa,pretpostavio sam da je to,al nisam jos do sad video da je neko stavio kurblu umesto pedale...sta joj radis covece kad je 250e? Grin

50e felne 18 cola sa žicama
30e boja, lak, podloga i potreban materijal za farbanje.
15e klip meteor 39L
15e L17 ležajevi radilice SKF (našao sasvim slučajno) inače mislim da više nema u ponudi tako nešto pošto sam tražio.
25e majstor za farbanje
20e sedište APN 6
60e ručice, šrafovi, sajle, dihtunzi, Bing šiber i iglica karburatora bing12, nogostupi i još sitnica.
30e tora auspuh (njega moram na licu mesta kod majstora da nameštam pošto grana i auspuh su posebno)
20e Prednji far i zadnje stop svetlo.

Možda sam nešto propustio ali cene su te, 10-15eur gore dole jer nisam sve pamtio ali znam zato što sam odvojio na strani 250e za motor i više ih nema Grin

Registraciju koja će sada biti 1 po novom zakonu na beloj tablici ne računam ali neće biti manja od 50e sigurno. Smile

TOMOS
Ja sam razumeo da te samo generalna kostala 250 evra, a ti ceo motor uradio za te pare. Mene je Zeleni Automatic, koji sam platio 70 evra, kostao jos 1.070 evra da ga sredim. Generalna 265 evra, farbanje 380 evra, ostalo je otislo na sediste, brzinomer, prtljaznik (stigao iz USA), signalizaciju i ostle potrebne delove...

misko016
Ne znam zašto ti toliko ulagao, mislim previše je to, ja sam hteo da mi motor izgleda što više originalu mislim na fabrički izgled. To sam donekle uspeo, sredio sam ga komplet a najviše obratio pažnju na mašinu, radio sam puno komada, a moj posebno, pre ove generalne sam ga vozio 11 godina tj 11 sezona bez ikakvog otvaranja motora, čak sada i klipnjaču nisam menjao jednostavno je dobra i nema oštećenja, samo sam zamenio rolnicu kod klip-a u gornjoj zoni. A to sam postigao za sve ove godine ovako:

Konfiguracija motora je bila ovakva:

Elko klip 38,5mm,

4% mešavina sa STIHL uljem,

Cilindar je brušen i ispoliran,

L17 Ležaji (SKF),

Original radilica a klipnjača motocross.

Paljenje kupljeno novo Iskra crno, 6v.

5 brzina ugrađena.

prenos 12 napred 34 zuba pozadi.

Kao takav je služio mene 11 leta. i izgledao je kao na mom avataru... crn i neugledan... Smile

Sada je zaslužio da mu se malo posvetim i eto kako je sve to ispalo, pa Vašem malo sam uložio a ne izgleda loše. Smile

misko016
s31.postimg.cc/4n5u4nlfb/WP_20160801_11_00_55_Pro.jpgs31.postimg.cc/dw80erubb/WP_20160801_11_01_07_Pro.jpgs31.postimg.cc/6ua2skqpj/WP_20160801_11_01_16_Pro.jpgs31.postimg.cc/66189mrzr/WP_20160801_11_01_23_Pro.jpgs31.postimg.cc/jbgqfqlvb/WP_20160801_11_01_29_Pro.jpgs31.postimg.cc/r5hc14to7/WP_20160801_11_01_42_Pro.jpgs31.postimg.cc/a68dlvign/WP_20160801_11_01_56_Pro.jpg

misko016
Evo jedan video čisto da se čuje rad na ler-u, pre dva dana upalio ga da se malo "razmrda", posle vožnje rad u mestu. Smile

https://www.youtu...1wBoJgmgn4

Skoči na Forum:

TomosSrbija.com

Dobrodošli na oficijalni sajt ljubitelja Tomos motocikala!

Prijava

Zaboravili ste šifru?

Niste član?

Pridružite nam se, postanite deo zajednice ljubitelja Tomos-a!

Top 5 Forum Člana
Nemanja Nemanja (1,730)   DobriDiv DobriDiv (1,127)   andrija andrija (1,054)   Neso Neso (951)   Ludi Dzora Ludi Dzora (938)