Pregled Teme
 Odštampaj Temu
TOMOS T14M/T15SLC
viktor1986
Pre petnaestak godina su mi roditelji kupili T15SLC iz '81 za 330maraka. Negde u Beogradu je kupljen, na nekom brdu(Petlovo, Labudovo brdo...) od jedne gospodje koja je prodavala. To nije bio njen motor vec od njenog brata koji je tada bio u Americi. Motor je bio prelep ali zena nije znala da li radi ili ne. Dogovorili smo kupovinu, dobio sam saobracajnu dozvolu i mislim da je na papiru napisano da se prodaje taj i taj motor bla bla bla...Nakon pregleda motora, ciscenja karburatora i provere da li baca varnicu svecica, motor je uspesno upaljen na moju radost. Nije bilo potrebe da se radi generalna jer je motor radio kao sat. Kasnije se ustanovilo da je taj motor imao obican klip 42mm i nakon par sezona mu je crkla radilica. Motor je imao snagu ali nije imao brzinu.Kasnije je kupljen polovan cilindar 38mm koji je razbusen na 38.5mm i bio je uparen sa Meteor klipom. Nazalost, nemam vise saobracajne dozvole za njega, niti imam bilo koji kontakt sa bivsom vlasnicom. Pre dve godine me je policija zaustavili u naselju i pisali su mi prijavu zbog neregistrovanog motora i sto nisam imao kacigu, kazna za to 21000dinara. Sve to me je navelo da vise ne vozim taj motor dok ne regulisem papire i registrujem ga.

Pre izvesnog vremena, gledajuci oglase na internetu, naisao sam na oglas u kome se prodaje ram od Tomos T14M sa papirima. U prodaji je bio samo goli ram bez ikakvih dodataka tipa blatobrana, prednje vile...Pozvao sam prodavca i dobio informaciju da se ram moze prevesti na moje ime. Dogovorio sam se sa covekom, dosao do njega, i u jednpom danu smo zavrsili prepis rama na moje ime. Sada imam odjavljenu saobracajnu dozvolu i kupoprodajni ugovor. Zelja mi je da ispravne delove sa T15SLC prebacim na ram od T14M i da ga za godinu ili dve registrujem.

Problem u celoj ovoj prici je sto pojedini delovi nisu bas dobri na T15SLC. Oba tocka ne koce dobro, a ranije su kocila u skoro u mestu. Lezajevi prednjeg tocka nemaju lufta i mislim da cu problem kocenja resiti sa lepljenjem novih paknova. Zadnji tocak je problem jer lezajevi imaju lufta, tj. kuciste gde ulaze lezajevi imaju lufta i ima neke riseve kod dela gde nalezu paknovi. Prednja viljuska ne radi bas najbolje, previse je tvrda, radi ona kada se pritisne sa rukom ali po rupama ne radi kako treba a secam se da ranije da rupe skoro nisam ni osecao kada sam prolazio preko njih. Semerinzi od viljuske mi pustaju ulje a vidim i da se ulje sliva na felnu(predpostavljam kroz skroz onaj donji sraf koji se ne vidi). Rezervoar je ove godine procureo na jedno 2cm od slavine. Pojavilo se par rupica gde je pustao a to je reseno sa lemljenjem. Masina mi dobro radi, uradjena je generalna motora i eto vec jedno vise od pet sezona radi bez problema. Pali iz prve i ide kao luda kada se da gas. Klip je inace 39L a ove sezone sam stavio nove Caber karike. Paljenje je 6V 17W, ove godine sam promenio platine i kondenzator a pre dve godine je kupljen nov magnet. Imam problem sa svetlom, sijalica je 6V 15/15W ali ne svetli kao ranije, izuzetno slabo sija svetlo. Ranije je bilo jos i nekako dobro pa ne znam da li je do sijalice(mozda neki fals na 12V) ili mi je namotaj problem. Razmisljam da stavim 12V 50W ili 80W paljenje...

Za sada priklupljam delove koji nisu dobri na ovom T15SLC pa cu pisati u ovoj temi kako budem nesto radio i obnavljao. Zelja mi je da motor spolja izgleda kao T15SLC ili Elektronik a papiri ce mi biti T14M. Razmisljam se da li da kupim prednju viljusku od T15SLC ili da popravim ovu od elektronika...Problem kod ove od Elektronika je opisan a i trebace mi Elektronikom blatobran koga nemam.

Zelja mi je da motor bude uradjen kao da je izasao iz fabrike ili jako blizu toga. Bice tu farbanja a mozda i hromiranja.

Ako neko ima dobre delove za prodaju neka mi pise u privatnoj poruci. Ja inace zivim u jednom prigradskom naselju na 15km od centra Beograda. Da ponovim, Prednja viljuska od T15SLC sa blatobranom bez tocka, mi treba ili prednji blatobran od Elektronika E90.Zadnji blatobran imam od T14M, razmisljam da li da ga farbam ili da ga hromiram. Ako neko ima hromirani zadnji blatobran neka ponudi.

s22.postimg.cc/d9vymychd/PC300316.jpgs14.postimg.cc/9l52n0gu9/PC300318.jpg
s15.postimg.cc/u4lqv2ep7/PC300320.jpgs15.postimg.cc/kpspa1ccr/PC300322.jpg
s10.postimg.cc/4ozu5g7zt/PC300323.jpg

misko016
Druže, motor ti je extra, po meni reši viljušku od E90 mnogo je lepša i bolja, jača, a blatobran ćeš nabaviti po oglasima isto tako.

Registruj ga ne zezaj se sa policijom, A kategorija i opušteno! Grin

viktor1986
Jako tesko se nalazi blatobran za E90. Generalno, svi delovi se tesko nalaze za E90 a i onda kada se nadju traze za njih ihhaaajjjj!

Atila88
Ja imam blatobran od E90,ali ima dodatne dve rupe zato sto je bio na vili od 15ice.

s4.postimg.cc/yntvgimqh/13271784_10209614077493743_2057034336_o_1.jpg

viktor1986
To nije blatobran od E90, to je od 15-ice. Blatobran od E90 treba da ima i jednu ili dve rupe napred a ovaj nema. Mozda mi moze biti zanimljiv ako nije udaren negde ili ostecen.

Atila88
Od E90 je zato sto napred je blago povijen,a to kod 15ice nema,nego je samo ravno.Nije za prodaju,samo sam ti pokazao kakav spremam za sebe.

viktor1986
Aha, sada vidim tu razliku. Cudno mi je bilo zato sto nema napred rupu...Ima da sija kada se sredi!

Atila88
U potrazi sam za neko E90m vilom.

viktor1986
Bilo je pre jedno dve nedelje u oglasima dva stapa za E90 ali nazalost bez mostova.

Atila88
Video sam,imam dva para mostova,samo nemam stapove.

TOMOS
?
i.postimg.cc/zyRCs4wC/20190601-154731-1.jpg

Atila88
Mostova ili nosaca stapova prednje vile.

viktor1986
U petak stize prvi kontigent delova...

Prvi sam pisao da su delovi na slikama losi, da se vide ostecenja ali i da su slike mutne. Slikao je sve ponovo i poslao...Izgleda mi dobro, ali sam stvarno na tim mutnim slikama video ostecenja. Skoro sam i ocrnio coveka da me laze a ustvari nije bilo tako.

Kide
Nek ponovo slika preko dana te delove iz više uglova,nek ti pošalje na gmail,ako neće nemoj da kupuješ. Ja sam tako tražio od jednog sa KP,kad sam video jasnije fotke odustao sam Wink

viktor1986
Pametno. Ne znam da li tako namerno slikaju ili ne...U nedelju cu videti da odem na stari buvljak u pancevu ako budem bio slobodan. Tamo iam nesto delova za tomosa. Do bubanj botoka mi se bas i ne ide nesto.

Kide

>viktor1986 napisao:

U petak stize prvi kontigent delova...

Prvi sam pisao da su delovi na slikama losi, da se vide ostecenja ali i da su slike mutne. Slikao je sve ponovo i poslao...Izgleda mi dobro, ali sam stvarno na tim mutnim slikama video ostecenja. Skoro sam i ocrnio coveka da me laze a ustvari nije bilo tako.
Samo da ti pošalje baš te delove sa slike,da ne buidu neki drugi koji imaju oštećenja Wink

Zoran1968
Na tom "starom" buvljaku u Pančevu je ponuda što se tiče Tomosa već odavno pukla.Mi smo išli mesecima svake nedelje i pred kraj su se bukvalno prodavali delovi koje je neko bacio zbog neupotrebljivosti.
Nek ti potvrdi Atila, on nam je tu bio vazda domaćin.

Atila88
Prosle nedelje je bilo par delova od 15ice i od APN-a,ne mora da znaci da ce biti i ove.

viktor1986
Videcu sta ima i ovako imam posle neke obaveze u Pancevu. Videcu da nadjem tamo jednog coveka sto prodaje tomos delove, kupovao sam kod njega pre 10 godina neke delove. Ranije je ziveo na oko 5km od mene, valjda je i sada tamo.

Neke delove sam dobio danas. Uglavnom zadovoljan sam samo treba prvo da operem sve to. Prednji tocak je kupljen zajedno sa paknovima, zadnja viljuska, lancobrani, nogare...Nogare i jedan lancobran mislim da necu koristiti jer zelim da sve bude cakum pakum. Postavicu slike kada budem stigao.

viktor1986
Danas sam pazario jednu T15SLC sa kupujemprodajem od jednog coveka iz Kovina! Nema papire pa ne moze da se registruje ali ce posluziti za delove. Godiste '84 sa ojacanim ramom isto kao elektronik. Bice slika u sutra popodne i malo detaljnijeg pisanja.s22.postimg.cc/640pvnxkx/Slika1.gifs9.postimg.cc/zfr5rnnxr/Slika22.gif

Skoči na Forum:

TomosSrbija.com

Dobrodošli na oficijalni sajt ljubitelja Tomos motocikala!

Prijava

Zaboravili ste šifru?

Niste član?

Pridružite nam se, postanite deo zajednice ljubitelja Tomos-a!

Top 5 Forum Člana
Nemanja Nemanja (1,730)   DobriDiv DobriDiv (1,127)   andrija andrija (1,054)   Neso Neso (951)   Ludi Dzora Ludi Dzora (938)