Pregled Teme
 Odštampaj Temu
BLIC PITANJA
Zoran1968
Tema po sistemu Pitanje -Odgovor
Ovde pitate sve što nije za otvaranje novih tema, a trenutno vas interesuje u vezi Tomosa i drugih stvari indirektno vezanih za njih.
TEMA SE BRIŠE SVAKOG MESECA, zbog često ponovljenih pitanja.

Zexs
Da li ima neko mere kanala za friziranje A5 cilindra?

zarekg
Koje paknove za ATX kupiti? Da li su iste kao za APN? Meni se cini da jesu?

Prednji tocak jedva da koci (nisam jos rasturao ali tesko da je nesto drugo u pitanju) a zadnji koci dobro ali skripi da ti se digne kosa na glavi. Vidim da je ta skirpa postala skoro "normalna" pojava a i kod mene se pojavila posle zamene originalnih Tomos paknova.

U Motobike-u ima "domacih" i "kineskih" za APN, kakva su iskustva sa jedinim i drugim? Domace su duplo skuplje ali da to zanemarimo.

misko016
I mene zanimaju pakni za APN 4, da li da se uopšte zajebavam s tim ili da tražim ceo točak sa viljuškom od 15 SL-a, mislim da je totalno loše rešena prednja kočnica kod tih tomos-a osim onih sa velikim dobošima...

viktor1986
@zarekg

Na ATX-u su isti paknovi kao i kod APN-a. Ja sam za varijantu domacih a na tebi je da odlucis sta ces kupiti. Imao sam isti problem slabog kocenja prednjeg tocka apn iako su bile zamenjene pakne. Problem je bio u sajli prednje kocnice. Nakon zamene sajle i nekoliko krugova i kocenja dobio sam prave rezultate.

@misko016

Veliki doos od T15, koji je isti i na E90, koci bolje od apn tocka. Prosto nabija prednju viljusku kada kocis. Imas jednu takvu na KP za 4000dinara a kod istog tog imas da kupis i prednji tocak. Za detalje moras kontaktirati prodavca.

Steta sto nema novih delova prednje viljske za T15, konkretno mislim na stapove sa mehanizmom unutra...

zarekg
Kod mene je i dalje originalna sajla i ima jos dosta mesta da se dotegne tako da mi ne lici da je problem do sajle ali ko ce ga znati.

Slazem se da prednja kocnica nije nista posebno ali je to kao novo kocilo sasvim korektno. I ne samo kao novo, sve dok je bilo original paknova. Onda smo kada se drzava raspala a mi propali presli na lepljenje paknova, sto nije bilo lose dok je bilo Jugoazbest obloga. E posle toga nastaje skripa i ovo sto sada imamo...

misko016
Ne znam da li mi se isplati da remontujem komplet prednju kočnicu zajedno sa doboš-em SVE novo i sa obradom ako treba ili da nabavim kočioni sistem od 15SL-a/e90 sve je to isto.

Da li ima rezervnih delova prednjeg doboša za 15SL/SLC/e90, počevši od gurtni do osovinu ?

sladjan90
ja sam na apn viljusku stavio tu felgu,ima malo prepravki pogotovo oko nosaca za poklopac dobosa. uglavnom ocekuj prepravke,ali na kraju se isplati. pakne nisam mogao nigdje naci,nego sam dao nove da se naljepe
Jedan momak imenom Ljuti u Deželu se uputi.
Ponio je špeka,luka,kruha...a sad čeka Pucha.
I torba mu puna dijelova,alata,misli Ljuti na svog ata.
Baš je biker pravi,u torbu on i čekič stavi!
Bježte dekle,bježte fanti,stiže Ljuti na zelenoj kanti.Bila je to lijepa slika,vozio Ljuti masinu od 90 kubika Smile

zarekg
Paknovi na prednjoj kocnici. Jeste da ne pamtim kada sam zadnji put video nove i koliko treba da bude debljina novih obloga ali mislim da je ovo odavno zrelo za zamenu??
Debljina obloga nigde ne prelazi 3 mm, kocnica ne drzi ni u mestu.

Samo mi treba potvrda da li je za zamenu pa da narucujem nove paknove?

i.postimg.cc/3ykC6JJ2/IMG-4005.jpg

zarekg
Da li se kontakt paknova i razmikaca podmazuje bilo kako ili ide metal na metal?
Da li moze vrlo tanak sloj masti koja trpi visoke temperature? Npr. ona koja ide u glave trimera i trpi 140 c?

viktor1986
Izmeri precnik gde ulaze pakne u dobos a zatim izmeri precnik pakni. Tako ces saznati da li su potrosene. Jos nesto, na sajli prednje kocnice, kod poklopca pakni, imas maticu sa kojom podesavas kocnicu. Verujem da si to stezao ali ajde da pitam.

zarekg
Da, zatezao sam maticu na sajli na delu gde je fiksirana sajla za nosac paknova.
Rucica kocnice pritisnuta, poluga na kojoj je prikacena sajla ne moze rucno jos da se povuce u nazad (znaci rucica i sajla odradjuju posao) a rukom mozes da pomeris ceo motor.

Izmerio sam. Paknovi 103,4 mm a dobos 104,3 mm. I to vrlo ujednaceno po celom obimu.

Zoran1968
Svaki put ista priča, ti paknovi su još uvek ok.
Uzmi lepo i operi doboš i pakne deterdžentom za sudove i isperi.Posle toga probaj kočnice.Možeš još par puta ponoviti postupak ili jednostavno dolivati vodu između anker platne i doboša bez skidanja.Kočnica će u početku biti nikakva ali kad uhvati prosto ćeš se iznenaditi. Ni slučajno ne podmazuj kontakt između razmikača i pakni.

viktor1986
Kod mene je bila ista situacija i nije hteo da koci, polugu kocnice na upravljacu sam stiskao tako jako da sam mislio da ce sajla puci ili se iskriviti rucica. Podmazao sam i sam razmikac pakni i nista. Nalivao sam u sam dobos vodu i tako kocio ali nikako da uhvati i da zakoci dobro. Skidao pakne i smirglao mesta gde je hvatao na dobosu kako bi ravnomerno posle hvatao sto vecu povrsinu ali ni to nije pomoglo. Stavio sam drugu sajlu i posle par krugova je poceo da blokira tocak kada stisnes polugu. Mozes probati sa drugim paknama ali probaj drugu sajlu, mozda je nesto koci i ne moze dovoljno da povuce razmikac pakni.

Zoran1968

>viktor1986 napisao:

Kod mene je bila ista situacija i nije hteo da koci, polugu kocnice na upravljacu sam stiskao tako jako da sam mislio da ce sajla puci ili se iskriviti rucica. Podmazao sam i sam razmikac pakni i nista. Nalivao sam u sam dobos vodu i tako kocio ali nikako da uhvati i da zakoci dobro. Skidao pakne i smirglao mesta gde je hvatao na dobosu kako bi ravnomerno posle hvatao sto vecu povrsinu ali ni to nije pomoglo. Stavio sam drugu sajlu i posle par krugova je poceo da blokira tocak kada stisnes polugu. Mozes probati sa drugim paknama ali probaj drugu sajlu, mozda je nesto koci i ne moze dovoljno da povuce razmikac pakni.

Ne mogu da verujem da nisi osetio da ti je sajla zaribala ,pa da si kočnicu dobio zamenom iste.
Metodu koju sam opisao je pomogla svima osim tebi.Pritom moram napomenuti da to radi ako postoji minimum uslova da kočnice uopšte funkcionišu.
Ne podmazuje se kontak između razmikača i pakni , već sama osovina razmikača gde prolazi kroz nosač pakni ili kako je ja zovem anker platni.
Na mojim mopedima starim između 40 i 50g koristim polovne pakne i doboše i gle čuda svi koče.naravno sajlu sam promenio tamo gde je to bilo neophodno.
Mislim da je dovoljan dokaz funkcionisanju te metode spuštanje niz Medvednik čak dva moja mopeda po putu koji više pogoduje terenskim vozilima i to sa vozačima od preko 100kg

zarekg
Ocisceno sve i vraceno i dalje koci ocajno. Jedina razlika je sto sad viljuska malo potone kada pritisnes kocnicu ali i dalje ne moze da zaustavi motor koji guras pesice.

"Razlika" koja se javila je smesna i to je prakticno samo ciscenje. Mada kocnice nisu bili ni prljave ni zamascene. Ako ne legne vremenom, kako kazete, onda paknovi ne valjaju ili sajla. Nema sta trece.
Za paknove ne znam ni koji su, ni kada su menjani, ni koliko vozeni.
Sad mi je palo jos nesto na pamet da proverim sajlu, ako nije ni to...

Zoran1968
Definitivno neću više da delim nikome savete, popravljajte i mučite se sami.
Napominjem moji motori su stari oko 50g NOVE pakne NISU VIDELI! niti doboše i daleko su bili od ok stanja kada sam ih kupio.Treba biti samo malo uporan.
Valjda imate toliko osećaj kada sajla teško ide, a inače i novu treba dobro podmazati pre montaže.

viktor1986
Ja iskreno nisam osetio da sajla tesko ide. Mozda je bila negde poluiskidana i kada stisnes onda zaglavi negde tj. nece dalje od toga a opruga kod tocka je vrati nazad, mozda je nesto drugo. Uglavnom ja sam resio problem slabog kocenja sa zamenom sajle a probao sam i ciscenje sa odmascivacem i sa vodom ali nije dobro kocio, tj. nije hteo da blokira tocak. Nakon zamene je resen problem na moje veliko zadovoljstvo jer sam poludeo vise i nisam znao sta vise da radim sa tockom. Cak sam u jednom momentu razmisljao i da kupim nov dobos jer nisam znao sta vise da radim da bi tocak zablokirao.

zarekg
Nema razloga za ljutnju, bar ja ne prebacujem nikome nista. Naprotiv, zahvalan sam na pomoci.
Otkacio sam ponovo sajlu i proverio da li ide glatko i celim hodom rucice, ide kao u sir, nije zaribala i nigde ne zapinje. Ostaju samo ti budjavi paknovi. Malo sam provozao i mozda je opet za neku nijansu bolje. Mozda ce opet trebati ciscenje, ako treba cisticu, nije to problem.

Ne kazem da imam nekog iskustva sa motorima, sa automobilima je vec malo drugacije. Kada sam otvorio paknove na Tomosu, bili su cistiji nego na bilo kom automobilu koji koci a ovde opet nece. Mozda tako mora kod Tomosa Grin.

sladjan90
znas kako najlakse provjeriti potrosenost paknova???
stavi plocu u dobos,sajlu nemoj prikopcavati,i kad stavis plocu onda rukom pokusavaj odraditi posao koji sajla radi,znaci probaj kociti.
sto je manji "hod" to su paknovi manje i potroseni...
Jedan momak imenom Ljuti u Deželu se uputi.
Ponio je špeka,luka,kruha...a sad čeka Pucha.
I torba mu puna dijelova,alata,misli Ljuti na svog ata.
Baš je biker pravi,u torbu on i čekič stavi!
Bježte dekle,bježte fanti,stiže Ljuti na zelenoj kanti.Bila je to lijepa slika,vozio Ljuti masinu od 90 kubika Smile

Skoči na Forum:

TomosSrbija.com

Dobrodošli na oficijalni sajt ljubitelja Tomos motocikala!

Prijava

Zaboravili ste šifru?

Niste član?

Pridružite nam se, postanite deo zajednice ljubitelja Tomos-a!

Top 5 Forum Člana
Nemanja Nemanja (1,724)   DobriDiv DobriDiv (1,127)   andrija andrija (1,054)   Neso Neso (952)   Ludi Dzora Ludi Dzora (938)