Pregled Teme
 Odštampaj Temu
TOMOS 14 TL
Zoran1968
..pa Vlada Pedala ti je najbliži, ne verujem da ovi drugi to rade bolje
Moram ipak da te upozorim da moraš sam napraviti da sve žice "leže" kako treba i da budu podjednako zategnute, pa tek onda odneti na centriranje.
Koliko sam primetio time niko ne želi da se bavi, jer sam i ja tu priču prošao kod bar trojice "Majstora" i na kraju počeo sam i da ih centriram.
https://www.youtu...lcrvtTMhqE ...evo snimka.Pritom ovo je stara felna-obruč bar 40g.
Sa tvojim darom za pedantnost najbolje ćeš to sam uraditi.Stalak možeš lako napraviti čak i sa komparaterima ako treba, a princip štelovanja da nepišem sada imaš na youtube.
Ključ za niple (šrafovi koji stežu žice) takođe možeš sam napraviti uz pomoć brusilice i komada starog alatnog čelika-npr. od komada starog alata-ključa.

viktor1986
Na kraju ce to biti Vlada. Prvog puta nisam bio zadovoljan sa njegovim radom sto se estetike tice jer nisu lepo nalegale spice na samu glavcinu tocka. Ali, to je bila moja greska jer nisam znao da sam kupio komplet spica u kojem postoje unutrasnje i spoljasnje spice . Ja na to nisam obracao paznju kada sam "pertlao" tocak i zato na nekim mestim anisu dobro nalegale. Sada isto imam spice koje su podeljene na unutrasnje i spoljasnje pa sam ih podelio na dve gomile da ne bude problema tj. da se ne pomesaju. Original nema unutrasnje i spoljasnje, svih 36 spica su iste.

Upravo sam se vratio iz Vinkovaca(Hrvatska). Kupio sam komplet inox navlaka amortizera. Nisam ih isprobao, trebalo bi da su dobre. Imao sam u Srbiji da kupim niklovane navlake ali sam odustao od toga da ne otpadne nikl ili da se ne pojavi korozija zbog kvaliteta. Za prosli motor sam kupio od istog coveka Inox navlake prednjih amortizera T15SSLC i bilo je sve OK.

sladjan90
da njegove navlake su dobre,svi ih kupuju
Jedan momak imenom Ljuti u Deželu se uputi.
Ponio je špeka,luka,kruha...a sad čeka Pucha.
I torba mu puna dijelova,alata,misli Ljuti na svog ata.
Baš je biker pravi,u torbu on i čekič stavi!
Bježte dekle,bježte fanti,stiže Ljuti na zelenoj kanti.Bila je to lijepa slika,vozio Ljuti masinu od 90 kubika Smile

viktor1986
Od njega sam kupovao za 15SLC prednje navlake i super su bile, bez problema ih montirao. Ove sada sto sam kupio su izuzetno ispolirane, svaka mu cast, valjda nece biti problema sa montazom.

Inace, danas je neki skup oldtimera u Vinkovcima a Tomislav je u organizaciji skupa.

Kupio sam i Iskra bezplatinsko paljenje 12v 80w veliki magnet i bobinu, videcu sta ce ici na ovaj motor, da li obicno platinsko( koje sam vec kupio novo)12v ili ovo bezplatinsko( isto novo). Imali su i 12v 80w mali magnet ali je to paljenje imalo 3 ili 4 zice( zuta, crna, crvena i mozda jos neka). Nisam kupio to jer bih morao da busim i brusim plocu paljenja da bi se moglo montirati na apn blok a i zbog tih dodatnih zica. Sve mi se cini da je ta crvena zica predvidjena da napaja samo sirenu. To mi nesto ostalo u secanju kada sam gledao seme povezivanja reglera.

sladjan90
12v 80w elektronsko je bilo ugradjivano na novije automatike,i mora se prepraviti ploca paljenja da bi stalo na apn masine
Bježte dekle,bježte fanti,stiže Ljuti na zelenoj kanti.Bila je to lijepa slika,vozio Ljuti masinu od 90 kubika Smile

viktor1986
Sladjane, jel to pricas za paljenje sa malim magnetom? Kod ovog 12v 80w sto sam kupio je veliki magnet, ploca paljenja je ista kao i kod platinskog. Postoje dve verzije bezplatinskog paljenja 12v 80w, jedna je sa velikim magnetom(to imam) a druga sa malim.

Evo slika, sa leve strane je platinsko paljenje 12V 50W a sa desne strane bezplatinsko 12v 80W. Mislim da se ovo vece paljenje koristilo na CTX-u a mozda i na jos nekim motorima. Bobina na poslednjoj slici je za bezplatinsko paljenje.

i.postimg.cc/6TPY6F9N/P5120233.jpgi.postimg.cc/Jyhkk4qY/P5120237.jpgi.postimg.cc/VJk67ZCd/P5120239.jpgi.postimg.cc/8sgRzv3t/P5120242.jpgi.postimg.cc/GBJcPZLB/P5120246.jpg

sladjan90
mislim na mali magnet,taj se ugradjivao na automatike.
na ctx-a su isla 2 namotaja za svijetla,jedan veliki i jedan manji kao

viktor1986
Da da sve je tako.

Montirao sam ovo bezplatinsko paljenje 12V 80W, povezao za probu i radi. Stelovao sam samo zazor izmedju namotaja i magneta kako namotaji ne bi strugali magnet. Plocu sa namotajima sam namestio tacno na sredinu a prilikom rasklapanja cu pogledati da li je to 1.5mm pre GMT, nemam stroboskop da probam.

Danas sam odneo Vladi pedali tockove na pletenje i centriranje. Bilo je u pocetku borbe da li su spice dobre duzine ili ne. Naime, kada je izmerio duzinu spice rekao mi je da su zice kratke sto mi je bilo cudno jer sam kupio original dimenziju spice(osim debljine). On ima neku spravu(lenjir) gde ubaci spicu i vidi koja je duzina. Kaze, za 17 tocak treba 170mm, za 18 tocak 180mm. Rekoh da, ali ukupna duzina spice a ne kao sto je on merio pre pocetka krivine! Uglavnom, na kraju sam mu doneo fabricki tocak kako bi mu ukazao da gresi za spice i da su spice dobre duzine. Uzeo je da radi prednji i zadnji tocak, bice gotovo pocetkom sledece nedelje. Kada zavrsi sa tockovima, kupujem gume i isprobavam tockove na motoru i kocnice. Ako sve bude OK, sledi rasklapanje kompletnog motocikla i priprema za farbanje.

Nemanja
Samo napred, uživam da gledam tvoje restauracije. Smile

viktor1986
Vlada pedala me juce nazvao i rekao da je zavrsio tockove!!! Kaze, zaintrigiralo ga je ovo za duzinu zice, kopkalo ga je da li ce biti dobro, pa je uradio! Duzina zica je fabrika, nista nije skracivao a tu su negde u ravni sa niplom(negde oko 1mm do 2mm ). Nije mi se svidelo sto mi je na zadnjoj glavcini, gde ide ploca sa paknovima, izgrebao polirani deo. Ne verujem da su uspeti da ispeglam to jer mi je ova K2 pasta samo za sjaj. Sto ce centriranosti tice...Nisam jos probao, probacu prekosutra da namontiram samo felnu pa cu videti. Kod njega je provrteo tocak i koliko sam video onako na oko deluje ok.

Slikacu prekosutra pa cu postaviti par slika. Sada sledi nabavka spoljasnjih i unutrasnjih guma.

viktor1986
Da krenemo dalje...Zadnji lancanik je nazalost crne boje a to sam video tek nakon sto sam stigao kuci. U pitanju je ESJOT od 32 zuba, za napred je spremljen lancanik od 13 zuba, isto ESJOT. Videcemo da li ce se uklopiti dobro zbog boje. Za gume nisam imao veliki izbor i izbor je pao na Trayal. Da ponovim, nisam zeleo da kupim sportske(citaj celave) gume jer mislim da se ne bi dobro uklopile na ovom motoru. Zato sam Savu(MC oznaka), Pireli i Continental zaboravio i nasao samo Trayal i nekog kineza. Odluka je pala na Trayal. Prvo sam trazio Savu B4 i B7 ali se niko nije javljao na telefon i email koji je dat na sajtu https://www.mitas...s/kontakt/ .

i.postimg.cc/bSRX30z1/P5180249.jpgi.postimg.cc/SX0hQxt2/P5180250.jpgi.postimg.cc/0r5qy3Zf/P5180251.jpgi.postimg.cc/06vBHMBf/P5180252.jpg

i.postimg.cc/m179qDqY/P6160259.jpgi.postimg.cc/GTn8kR2H/P6160261.jpgi.postimg.cc/N9qfn4wn/P6160263.jpgi.postimg.cc/nCHGXyP3/P6160265.jpgi.postimg.cc/pyBDM0Lz/P6160267.jpgi.postimg.cc/kDwtpBTy/P6160272.jpgi.postimg.cc/DJvwrc33/P6160274.jpg

Prethodnih dana se radilo na pripremanju pojedinih delova za cinkovanje. Moracu iz dva puta da cinkujem jer ne mogu tako brzo da pripremim sve delove a i moped-motocikl nije jos uvek rasklopljen. Za pripremu delova koristim busilicu, okruglu smirglu(od P180 do P800) sa cicak trakom koju postavljam na nosac i crveni scotch bright.

Zoran1968
Točkovi su ispali san snova!!!!Respekt

viktor1986
Hvala lepo

Idemo dalje...Juce sam odneo na cinkovanje nesto malo delova za motor, danas su zavrsili. Svidja mi se kako je uradjeno. Ostatak delova cu odneti kada rasklopim kompletan motocikl. Cinkovanje sam radio na Batajnickom drumu, u firmi sms galvanizacija, link http://smsgalvani...acija.html a pripremu delova sam licno ja radio.
i.postimg.cc/hQjsSBZq/P1010277.jpgi.postimg.cc/VJC2nqfb/P1010278.jpg

Zoran1968
Super je izgleda ko niklovano.
Inače od PRIPREME sve i zavisi, kao i kod farbanja.Dobra priprema= super izgled.

viktor1986
Ponudjeno mi je da urade u nikl-cink finisu ali sam odustao od toga( zbog cene od 4000dinara) za 3.5kg gvozdja, ovako sam platio 1000dinara za obican cink, bice i to dobro.

Sto se pripreme tice...P800 je najfiniji brusni papir sa kojim sam radio na busilici. Neke delove nisam smeo da pripremam sa smirglom( suplja osovina zadnjeg tocka recimo) jer na taj deo ide lezaj tocka. To je uradjemo sa celicnim cetkom za busilicu i crvenim scotch bright- om.

Nemanja
Možeš li mi reći da li si K2 pastu nanosio rukom ili mašinom? pošto meni baš nešto neće da izvuče dobar sjaj...
Probao sam i mašinom za poliranje i ručno i opet nije kao kod tebe...

viktor1986
Rucno sam radio Nemanja. Probao sam i na busilci kako bih izvukao jos veci sjaj ali nisam siguran da li sam ga dobio. Prprema je jako bitna i tu nema sale.

Nemanja
Ja sam terao sa 180, 320 (mašinski na suvo), 600, 800, 1500, 2000 (ručno na vodu) i na kraju 3000 abralon (mašinski na vodu). K2 pastu sam probao i ručno i mašinski i opet mi nešto tu ne štima (imam dosta iskustva sa poliranjem, doduše automobila). Kao da mi treba neka grublja pasta da ugrubo izvučem sjaj pa onda sa ovom da finiširam.

viktor1986
Sa tom K2 pastom dobijas samo sjaj, nista vise.Posalji mi par slika da vidim kako to izgleda kod tebe. Predpostavljam da nisi smirglao dovoljno...

Imas na netu da kupis i polir set za aluminijum za nekih 10e. I kod tog seta je bitno na startu da izvuces sva ostecenja sa smurglom a onda udri sa grubljom pastom i filcom na busilici a za kraj drugi fini kolut i pasta za sjaj. Mislim da se zove Bravo set. Sasvim solidno radi posao samo ne smes puno da pritiskas filc sa grubljom pastom jer hoce da ostaju risevi.

viktor1986
Imam pitanje vezano za prednje amortizere za T14, APN... Koliki vam je hod prednje viljuske? Kada sedim na motoru, hod viljuske mi je 45MM a kada je na nogarama onda je hod 60mm. Da li se i kod vas desava da kada moped-motocikl spustite sa nogara viljuska se spusti tih 15MM? Opruge su original koje su bile na "motociklu" i za oko 10mm su krace od opruga sto sam kupio u motobike-u. Kada ugradim nove opruge onda mi je prednja viljuska tvrdja a dok je "motocikl" na nogarama onda se vide metalne caure koje iizlaze(jedno 5mm odokativno) iz niklovanih navlaka i znaci da ima jos veci hod od onih 60mm. Inace, nove opruge imaju manji broj "krugova" od originalnih.

Planirao sam sutra da probam jos jednom sa tim novim oprugama, mozda cak i da ih skratim za 5mm ili 10mm i da probam.

To je to, cim resim ovo za prednje amortizere onda ide rasklapanje "motocikla", pranje delova i priprema preostalih delova za cinkovanje. Da li ce biti farbanja ili ne ove godine to ne znam, zavisi mi od finansija. Planirao sam i da polazem za A2 a imam uskoro registraciju tomos motocikla a za 3 meseca i registraciju automobila...Videcemo!

EDIT 01.07.2019

Na kraju sam se odlucio za nove opruge. Skratio sam ih za jedan krug i to je oko 5mm do 10mm. Tu su negde u rangu sa originalnim sto se krutosti viljuske tice, mrvicu su jace a to sam i hteo. Ne diram vise nista, to je to. Sledi rasklapanje u narednom periodu koje cu dokumentovati slikama, step by step!Smile

Skoči na Forum:

TomosSrbija.com

Dobrodošli na oficijalni sajt ljubitelja Tomos motocikala!

Prijava

Zaboravili ste šifru?

Niste član?

Pridružite nam se, postanite deo zajednice ljubitelja Tomos-a!

Top 5 Forum Člana
Nemanja Nemanja (1,759)   DobriDiv DobriDiv (1,122)   andrija andrija (1,043)   BT80 BT80 (1,027)   Atila88 Atila88 (976)