Pregled Teme
 Odštampaj Temu
TOMOS 14 TL
Zoran1968
Nisam nikada merio hod viljuške niti brojao krugove na istim.Logično je da se pri opterećenju motor-prednja viljuška spusti za određenu meru.
Moje je mišljenje da je kod tvojih originalnih došlo do zamora materijala, tj. opruge su vremenom oslabile i verovatno su se čak i sabile.
Identične probleme sam imao prilikom sklapanja svih mojih motora, ali sam se ja odlučio za radikalniju metodu ugradio sam opruge od APN-6 koje su duže i za nijansu su "krugovi"većeg prečnik. Naravno skratio sam ih,ali sam to radio iz nekoliko puta.Da isto su mi u početku virili prstenovi iz ukrasnih rozetni, kao što si rekao nekih 5mm odokativno.
Međutim i to je po meni ok jer se vrlo brzo to i izgubilo posle konstantne upotrebe motora i na svim motorima je sada sve baš kako treba.
Mislim da si pogrešio što si nove opruge skratio jer kako kažeš imaju manji br. krugova.One su sigurno lošijeg kvaliteta od originalnih i materijal će pre da se raskali-omekša, samim tim dobićeš kontra efekat.Verovatno si sa vizuelne tačke gledišta to lepo izveo , ali bi te nešto duže vile posle određenog vremena, vožnje "legle" i visina bi bila taman. Ovako će ako motor voziš pasti ispod te granice.
Da zaboravim na trenutak Tomose ,isto mi se to dešavalo i na kolima.Posle ugradnje novih ,(čitaj lošijih od fabričkih), vozilo je kratak period bilo tek nešto više nego sa starim, da bi posle mesec dana "palo" još gore nego sa originalnim koje su bile stare već 6 godina. Tu sam problem rešio umetanjem adaptera između ležišta šolje i opruge amortizera i dobio savršeno ravan automobil.Materijal je bio poliamid, a taj fazon mi je prodao osvedočeni trkač iz sveta automobilizma i višestruki šampion Jugoslavije Srđan Filipović-Buda.

viktor1986
Hvala Zoki na informacijama. Nisam ni razmisljao o tome da ce se vremenom spustiti malo i da ce to da sedne na svoje mesto. Moracu onda da stavljam nove opruge, a ako imam vremena na pretek, raspitacu se koliko bi kostala izrada tih opruga prema originalu.

Zoran1968
Ma nemoj ništa da diraš za sada .Vreme će pokazati svoje.
Inače stare opruge za kola se razvlače na mašini i to se zove ŠPRENGLOVANJE. Mislim da to više niko ne radi jer živimo u potrošačkom društvu ,gde je uvek lakše kupiti drugo.
Nemoj da se mučiš oko izrade po OR jer je dovoljna razlika u materijalu i načinu izrade ,da identična opruga ima totalno druga svojstva.

viktor1986
Start!

Danas nisam radio u firmi pa sam iskoristio slobodno vreme da rasklopim moped-motocikl. Idemo redom!

Ovo je bilo stanje moped-motocikla!

i.postimg.cc/XZJ7Yd6c/P1010281.jpg

A sada rasklapanje!

i.postimg.cc/mhVXQHvF/P7040282.jpgi.postimg.cc/947X9Vzr/P7040287.jpgi.postimg.cc/cgWW8nVb/P7040290.jpgi.postimg.cc/crCSYZb0/P7040291.jpgi.postimg.cc/BtwzrFmf/P7040296.jpgi.postimg.cc/DWgjB4SD/P7040299.jpgi.postimg.cc/pm05C22C/P7040300.jpgi.postimg.cc/dZv0vXsD/P7040303.jpgi.postimg.cc/F7zYKMbJ/P7040304.jpgi.postimg.cc/2VgSSV8P/P7040309.jpgi.postimg.cc/grQWv1Fh/P7040312.jpgi.postimg.cc/CB2Wsnt0/P7040314.jpgi.postimg.cc/Vr2VCQrL/P7040315.jpgi.postimg.cc/gwnsqtPw/P7040322.jpg

Samo rasklapanje je islo brzo, jedino sam se mucio malo da skinem srafove sa prednjeg blatobrana ali je i to uspesno obavljeno. Dobar deo delova je ociscen benzinom a zatim je opran sa pastom za ruke. Sutra cu se pozabaviti malo sa luftom u nogarama, ima lufta u ramu, tj. rupe kroz koje prolazi osovina koja drzi nogare su se malo prosirile. Mislim da cu morati da zavarim neku cev i da cu tako resiti problem.

Klarija
Što se tiče tih opruga nemogu da ti pomognem,nisam ih menjao nikada.Odlično ti napreduju radovi,biće to lepa mašina.A i oni točkovi su ispali strava.Svaka čast samo napred,pratim projekat Grin
Tomos Klub Klarija

viktor1986
Danas sam pazario L17 lezajeve za ovu masinu. Nisam hteo da kupujem jeftine L17(DPI, KG...), 6203 brusen na 10mm a niti da produbljujem blokove koji su u odlicnom stanju, pa sam platio malo vise za ove kvalitetne lezajeve. Imao sam i varijantu FAG L17(sa plastikom) ali sam odustao od njega zbog te plastike.

i.postimg.cc/yY3ZzD8D/P8130367.jpg
i.postimg.cc/DyG8MRxs/P8130373.jpg

Nemanja
Ostali samo dugmići od motora. Grin
Šalim se. Samo napred.

veljko apn 6
Viktore samo napred,i odvoj vremena sa nama da se vozis
i.postimg.cc/Hrphhw6X/31947620-1645640012199787-420255609246449664-n.jpg

viktor1986
Vozio bih se ja ali nemam polozeno za motocikl, imam samo AM kategoriju. Tomos mi se vodi kao motocikl pa zato ne smem da se vozim. To ce se, nadam se, uskoro promeniti jer sam danas upisao moto skolu(A kategorija). Poceo sam da ucim teoriju Smile...Dvoumio sam se da li da sredim kompletno motor iz ove teme(farbanje) ili da upisem moto skolu...Na kraju sam se odlucio za moto skolu a farbanje cu ostaviti za sledecu godinu.

viktor1986
Radilo se malo na ovom projektu. Polirao sam par delova pre jedno mesec dana a sada sam ugrabio malo vremena da to slikam i postavim na forum. Sto se poliranja aluminijuma tice, mislim da mi je ostalo da ispoliram jos samo nosac pakni prednjeg tocka T14 a verovatno cu polirati i nosac pakni za T15 tocak pa cu videti da li cu staviti prednji prednji amortizere od T15 i T15 tocak ili ce to biti komplet T14.

i.postimg.cc/8CrJfVzd/IMG-20191202-110625.jpg

i.postimg.cc/hPfSt1jT/IMG-20191202-110522.jpg

i.postimg.cc/xdFw7WvZ/IMG-20191202-110733.jpg

i.postimg.cc/MGR02BV8/IMG-20191202-110853.jpg

Zoran1968
Mogao bi komotno da otvoriš radnju za poliranje, ovo na slici izgleda SAVRŠENO!Respekt

zarekg
Fantastican rad.
Ne bi bilo lose kada imas vremena malo da objasnis cime i kako poliras, bice zanimljivo u svakom slucaju.

viktor1986
Hvala.
Pisao sam u ovoj temi kako sam polirao delove. Nemu tu nesto puno objasnjavati, potrebna je samo volja i dosta vremena. Racunajte i da cete trebati dva puta godisnje da mazete sa pastom i krpom kako bi povratili sjaj poliranog dela.

@Zoran1968

Hvala

Ma ni u ludilu ovo oko radnje! Znam koliko je naporan taj posao. Sigurno je da postoje i jednostavniji nacini poliranja ali ovaj amaterski nacin koji primenjujem je dosta mukotrpan.

Nemanja
Ja se uvek divim kad vidim ovako ispolirane delove. Još jednom svaka čast.

viktor1986
Lagano se skupljaju delovi za masinu. Za sada toliko...

i.postimg.cc/gJYt8648/IMG-20191211-130050.jpg

Atila88
Op op,napredujes polako.

viktor1986
Da, da, napredujem. Treba da skupim jedno 100e pa da idem u motobike po sediste, radilicu, klip, sajle.

Atila88
Polako skupices,i ja sam,mislim,na pocetku,mog projekta.

viktor1986
Koji sada tvoj projekat? Imas ih barem 4!Smile

Atila88
Onaj sto imam sve delove za njega,15ica SL.

Skoči na Forum:

TomosSrbija.com

Dobrodošli na oficijalni sajt ljubitelja Tomos motocikala!

Prijava

Zaboravili ste šifru?

Niste član?

Pridružite nam se, postanite deo zajednice ljubitelja Tomos-a!

Top 5 Forum Člana
Nemanja Nemanja (1,759)   DobriDiv DobriDiv (1,122)   andrija andrija (1,043)   BT80 BT80 (1,027)   Atila88 Atila88 (976)