Pregled Teme
 Odštampaj Temu
TOMOS 14 TL
viktor1986
Ne znam ti ja vise sta ti imas, sta vozis... Grin

Atila88
Ja ti samo pricam sta imam Grin

viktor1986
Prethodnih dana se radilo na pripremanju pojedinih delova za farbanje. Dole prikazani delovi ce se farbati u sivu metalik boju(Hyundai 2R sa I30 iz 2011. godine) koja je svetlija od originalne Tomos boje, osim poluga rucica koje su danas uspesno polirane(nemam trenutno sliku). Prema dogovoru, u ponedeljak nosim prikazane delove na farbanje.

i.postimg.cc/cLfGybyX/IMG-20200219-102853.jpgi.postimg.cc/J4m2H49c/IMG-20200219-102925.jpg
i.postimg.cc/fysBdBgT/IMG-20200219-124223.jpgi.postimg.cc/XvZH6ZC3/IMG-20200219-103325.jpg

Atila88
Polako napredujes.

viktor1986
Ide to nekim tempom Atila. Nadam se da cu u martu ili najkasnije u aprilu imati ofarbane ostale delove pa da pocnem sa sklapanjem.

Atila88
I ja cu uskoro poceti moj motor da radim,dosta je bilo cekanja.Dolazi lepo vreme,moram da ga sredim.

BT80
Pedantno sve radis, svaka cast !

viktor1986
Hvala. Danas sam nastavio sa poliranjem desne spoljasnje dekle motora. Malo da ima sjaj desna strana! Zavrsio sam sa P800, verovatno cu je u cetvrtak ili petak zavrsiti komplet tj. sa P3000 i sa pastom.

Odneo sam delove koji ce se farbati u sivu boju. Postavicu par slika kada farbar zavrsi sa radom.

viktor1986
Dok se cekaju delovi koji se farbaju u sivu boju, skoknuo sam do Kaca i kupio delove sa slika.

Ima li iko iskustva radilicom iz motobike-a sa CKR klipnjacom? To je najskuplja radilica koja se moze kupiti nova u Srbiji. Na etiketi pise MR Unis Ada, poreklo Srbija a godina uvoza 2020. Ako je poreklo Srbija kako to onda godina uvoza???

i.postimg.cc/25rnQCbW/IMG-20200227-145130.jpgi.postimg.cc/137Z6rz1/IMG-20200227-145153.jpg

Ubuduce cu farbarima reci da su mi to delovi za Harley Davidson a ne za Tomos. Opet problem!

Farbar koji mi je poslednji put farbao delove za Tomosa se nije prihvatio da mi ofarba pojedine delove jer nema vremena narednih mesec dana. Bio sam primoran da potrazim alternativu i odneo lokalnom farbaru delove za koga sam dobio preporuke. Sve je bilo pripremljeno i zasticeno i spremno za farbanje. Danas me zvao covek da dodjem da pokupim delove jer je zavrsio. Otisao da preuzmem delove a kada ono mucak! Providi se boja, vidi se crno ispod sive boje, negde je promaseno i nema uopste sive boje! Na svakom delu se providi crna, jako tanko je ofarbano. Farbaru je bilo lakse da srednje blokove(koji su stegnuti zajedno) okrene tako da strana magneta bude gore i sav lak mu se slio dole kod kvacila i napravio mali breg a usput se i tu nazire crna boja ispod. Sto je najgore, deo kod meraca za ulje je ostao crn, nije ga ofarbao je je okrenuo blokove na jednu stranu. Nervozan sam veoma i razocaran jer se potrudis da uradis kako valja a onda ti ofarbaju onako na brzinu...Samo sto nisam zaplakao! To se izgleda zove ljubav prema Tomosu! Koliko puta sam se pitao, ne danas, vec u prethodnih 5-10 godina " Sta ce mi sve to kada mogu da kupim nov motor i da nemam bilo kakvih problema u nekom periodu?!" . Koliko puta sam odbio drugare da izadjem negde u dnevni provod upravo zbog posla na Tomos-u...Boze zdravlja, sledece godine cu otici lepo u Yamahu prodavnicu i kupiti jedan MT-07 i biti miran narednih decenija.

BT80
Sledeci put kad sve pripremis, sam i ofarbas, nije to neka nauka samo ako imas bilo kakav kompresor i pistolj od 20e, moze se uraditi da izgleda vrhunski u kucnoj radinosti, jos ako imas neku prostoriju gdje mozes oprat da nema prasine bude ko i fabricko, a i bolje, jer su i u fabrici petljali Smile

viktor1986
Nemam adekvatnu opremu za farbanje pa zbog toga nisam hteo sam da farbam. Zacrtao sam da ovaj bolji bude ipak malo bolji od prethodnog. Nazalost, ispostavilo se da te ne shvataju ozbiljno kada im kazes da su to delovi za Tomos. Verovatno bi ja ofarbao bolje i pedantnije ali eto, mislio sam da ipak prepustim profesionalcu da to sija bez greske. Kupicu kompresor ove godine i pistolj sa manjom diznom pa cu moci da vezbam na trecem motoru(T14M) za koga nemam papire(To je inace onaj koji sam kupio iz Backe Palanke). Inace, mislim da se mozda i moze doci do papira za to vozilo ali samo ako se vozilo proglasi kao oldtimer. Citao sam malo na tu temu i moguce je to uraditi. A i treba mi kompresor kuci da napumpam bicikle i da farbam neka vrata, prozor...

Tomostomos
Za kucne potrebe je dovoljan od 24L kompresor...ovi od 50L vecinom imaju iste motore i protok vazduha kao od 24L...tako da je bolje i jeftinije uzeti 24L...
I polako sam farbas,nije crveno slovo,nauci se lako,prvo farbaj vrata Grin

Norvin
Da, sa majstorima je tako.Ako im ne visiš nad glavom (to ih nervira ali je preporučljivo), oni samo otaljaju posao.Ja sam pre mesec dana odveo prijatelja kod majstora koji je meni farbao 14-ticu i sa čijim sam radom bio vrlo zadovoljan. Nije bio velik posao u pitanju, rezervoar i poklopci kutija ispod sedišta i nismo ga pritiskali sa vramenom. Metalik plava boja poznatog proizvođača. Rezultatom smo bili razočarani. Imam utisak da se kroz boju providi stara koliko je tanko nanešena! Urađeno je profesionalno , bez podliva sa odličnim sjajem ali...
Farbanje zahteva određeno iskustvo u mešanju gustine boje, naćinu nanošenja itd...Svakako je vazan i adekvatan prostor
U svakom slučaju želim ti uspeha u daljem radu Smile...

viktor1986
Ovo je drugi put da mi se ovo desava. Sacekacu da vidim kako ce ponovo ofarbati, Trazio sam da odnesem delove na peskiranje kako bi skinuo kompletnu boju ali je rekao da ce on to uraditi ali ne peskiranjem vec sa nekim sredstvom za skidanje boje i da ce biti bas onako kako sam mu i odneo delove. Ja recimo nemam bas lepa iskustva sa tim odstranjivacima boja jer ne skida boju dobro. Nadam se da im ima neki kvalitetan skidac boja i da ce ovog puta biti dobro ofarbano. Ukoliko ne bude OK,sledi peskiranje i ponovo farbanje ali kod drugog farbara... ili cu ja kupiti opremu za farbanje pa kako bude.

BT80
De ti uzmi opremu za farbanje i vjezbaj polako, svejedno ce ti se odplatiti, uvijek ce biti nesta za farbanje Smile

viktor1986
Sada je prica oko poliranih delova zavrsena. Ovo su poslednji delovi za ovaj motor koji su trebali biti polirani. Bio je to naporan posao a rezultati toga se vide na slikama.

i.postimg.cc/JnGQ3qSw/IMG-20200308-145847.jpgi.postimg.cc/wTdh3gxY/IMG-20200308-145632.jpg

Napravio sam i nosac za zadnje migavce. Moram da ugradim migavce jer prema najnovijem pravilniku o tehnickom pregledu, motocikl mora imati migavce. Kada kupim migavce, onda cu busiti rupe za pricvrscenje migavaca jer ne znam kolika je rupa za migavac. Odlucio sam se da ne busim dodano nosac zadnjeg svetla kako bi pricvrstio nosac za migavce, probacu ovako. Zeznuto je malo za stezanje zadnjeg svetla i ovog nosaca ali sta je tu je.Mozda cu jos malo oblikovati ovaj nosac kada nabavim migavce ali odprilike je to to.

i.postimg.cc/wMbMX5Kr/IMG-20200308-151854.jpgi.postimg.cc/k59JtY64/IMG-20200308-151814.jpg
i.postimg.cc/1XLPRv1y/IMG-20200308-151840.jpg

BT80
Vrhunski ispolirano Zurka
Nosač će biti k'o da ga je fabrika stavila Wink
De mi reci koliko je uži obruč točka iz moto bajka od fabričkog?

viktor1986
Obruc iz motobajka za ovaj moj motor je dimenzija 1.4x17, sto u prevodu znaci da je sirina unutrasnjeg dela na koji ulazi guma 35.5mm. Original je bio 1.6x17, u prevodu (1.6x25.4mm=40.5mm)unutrasnji deo. Dakle, razlika je 5mm. Ne znam da li je Tomos ugradjivao i 1.5x17 felne, tu je onda manja razlika, nije vise 5mm vec svega 2.5mm.

BT80
A dobro nije velika razlika, u toleranciji je Grin

viktor1986
Jos uvek cekam delove masine i amortizera koji su na farbanju, a dok oni ne stignu, ofarbao sam plasticne delove za ovaj motor. Svi delovi su prvo pripremljeni sa smirglom, oprani, ocisceni sa antisilikonom a zatim ofarbani. Koristio sam Body plastofix prajmer u spreju i Body Bumper paint sprej(mat crni bez teksture). Nije lose ispalo, moze da prodje.

i.postimg.cc/KjhqG1GD/IMG-20200322-202028.jpg
i.postimg.cc/jq9qXK8Q/IMG-20200323-085128.jpgi.postimg.cc/ht8ScmKp/IMG-20200323-085104-1.jpg

Skoči na Forum:

TomosSrbija.com

Dobrodošli na oficijalni sajt ljubitelja Tomos motocikala!

Prijava

Zaboravili ste šifru?

Niste član?

Pridružite nam se, postanite deo zajednice ljubitelja Tomos-a!

Top 5 Forum Člana
Nemanja Nemanja (1,759)   DobriDiv DobriDiv (1,122)   andrija andrija (1,043)   BT80 BT80 (1,027)   Atila88 Atila88 (976)