Pregled Teme
Tomos-Srbija.com » Moj TOMOS » Moj TOMOS
 Odštampaj Temu
TOMOS Automatic A3ML (1984)
TOMOS
Evo jos jedan Automatic, u mojoj garazi. Naime, proslog petka sam otisao do Vrsca da pogledam jedan crveni A3ML (1984), koji je bio oglasen na nasem forumu. Poucen iskustvom prethodnih kupovina, nisam ocekivao previse, jer svaki moped izgleda mnogo bolje na slikama, nego uzivo. Tako je bilo i sada, zatekao sam moped koji vizuelno izgleda, otprilike kako sam i mislio, ni bolje, ni losije. Tu i tamo po koja ogrebotina, stender za bacanje (sav kriv i varen), fali sajla pr. kocnice (dobio je u kesi), svornjak i poluga pr. kocnice, potroseni zadnji paknovi. Pored navedenih nedostataka ima jos i fals zadnju lampu i fals sediste crveno-crne boje (prva stvar koju cu skinuti sa mopeda). Kada sam ga probao, prijatno sam se iznenadio, radi lepo u leru, fino poteze i tecno menja brzine, jednom recju dobar motor. Na mopedu je bila nova tablica (registrovan po novom ZOBS-u) i vodio se na decka koji ga je prodavao, sto je nevidjena retkost. Sve u svemu, korektan moped, sa ispravnom dokumentacijom, pa sam resio da ga kupim. Malo smo se natezali oko cene i na kraju se dogovorili. Ostao sam pored auta da pripremim moped za transport, a vlasnik je otisao da ga odjavi, posto je SUP u blizini, prethodno uzevsi pare koje je odneo u menjacnicu da proveri (valjda sam mu izgledao kao drumski razbojnik). Nakon malo cekanja u redu, zavrsio je odjavu, pa smo otisli u opstinu da overimo ugovor, koji sam ja prethodnog dana sastavio. Nakon zavrsenog posla krenuo sam put Beograda. Usput sam svratio do Leona, popili pice svratili do njega, gde sam prvi put video i probao njegov Automatic, koji me je odusevio kako ide.
Ubrzo smo se rastali, pa sam krenuo kuci. Po dolasku, sam istovario moped, na brzinu ga sastavio i parkirao u supu. Otisao sam do SUP-a, poplacao potrebne dazbine i dobio tablicu i reg. nalepnicu, a za saobracajnu cu morati da sacekam do iduceg ponedeljka.

Moped sam kupio za svakodnevnu upotrebu i necu ulagati nista spektakularnu u njega. Planiram da uradim sledece:
1.Zamenim fals zadnju lampu originalnom
2.Zamenim fals sediste originalnim
3.Zamenim zadnje paknove, a po proveri i prednje ako je potrebno (originalnim)
4.Zamenim okvir tablice koji sam polomio prilikom vadjenja mopeda iz auta i namestim tablicu
5.Ugradim gumice koje fale na prtljazniku
6.Proverim i po potrebi zamenim prigusivac
7.Ugradim delove pr. kocnice koji fale
8.Zamenim cep za gorivo (sa kljucem)
9.Ugradim kofer (imam dve opcije, jedan je od Nexusa, ogroman, a drugi je manji Givi, nov, kupljen pre neki dan)
10.Ocistim i podmazem lanac
11.Namestim gumicu kurble i granicnika kurble koje nedostaju
12.Napravim nosac reg. nalepnice (kao sto sam napravio na zelenom 3M-u
13.Zamenim fals retrovizor originalnim
14.Zamenim originalnu kapicu svecice NGK kapicom
15.Zamenim svecicu NGK
16.Ugradim originalnu mrezicu fara
17.Ugradim originalne Nomega Novi Sad nogostupe suvozaca
18.Ugradim Sigma brzinomer od bajsa
19.Vizuelno prekontrolisem menjac i kvacilo i po potrebi zamenim (mada lepo radi)
20.Sipam novo ulje u menjac, jer sam staro ispustio zbog transporta
21.Prekontrolisem cilindar, klip i glavu i po potrebi zamenim (mislim da ce i to biti u redu, jer lepo radi i dobro ide)
22.Prekontrolisem luft u radilici
23.Ocistim rezervoar, u kome ima povrsinske korozije (sreca ne curi)
24.Prekontrolisem vizuelno paljenje
25.Napravim mesavinu, nalijem do cepa

To bi bilo otprilike sve sto je planirano. E da, danas mi je postom stigao i originalni kljuc za bravicu volana. Evo i nekoliko prvih slika pre pocetka radova:
s20.postimg.org/xkdie94rd/IMAG1937.jpgs20.postimg.org/ydq46vas9/IMAG1938.jpgs20.postimg.org/jj6kpt7ix/IMAG1939.jpgs20.postimg.org/qwgwrnl95/IMAG1940.jpg
s20.postimg.org/5yaqtkleh/IMAG1941.jpgs20.postimg.org/bp5z4ezq1/IMAG1942.jpgs20.postimg.org/oj40xrd5l/IMAG1943.jpgs20.postimg.org/yugdqf4ux/IMAG1944.jpg

andrija
Dobar dobar .... I kolko sad matika imas u garazi
www.igreklik.com/slike/images/53693575033151988341.jpg

AutomaticA3MS
Fin je... Neka je sa srećom!
1983 Tomos APN/BT 6
1988 Tomos BT 50S
1990 Tomos ATX 50C
1998/1996 Tomos A35 Sprint
2007 Gilera Runner 50SP

U

DobriDiv
Aco sretno....
APN 4H '75
A3 KLSG '87

Nemanja
Nek je sa srećom!
Mislio sam da će da padne jedna ful restauracija, jer si rekao da je tvoj prvi Automatik bio isti takav, ali dobro.
I ja kada sam sada kupovao skuter, devojka, koja mi je prodala, je odmah čim sam je isplatio išla da proveri novac u menjačnici. Mislim, ako smatra da bih prešao 160 km u oba pravca da bih je zavrnuo, onda stvarno. Frown

TOMOS
Imam tri ispravna i na moje ime registrovana (dva registrovana po novom ZOBS-u, jedan po starom). Imam i jedan kome je potrebno farbanje (on je neregistrovan, t.j. odjavljen je i ja sam vlasnik).

Ne necu ga sredjivati do savrsenstva, jer mnogo kosta i para i vremena. Imam dva i dosta je. Ovaj ce biti za svakodnevnu voznju, da mogu da ga ostavim i ne razmisljam, da li ce neko nesto ukrasti sa njega ili ga ostetiti na bilo koji nacin. Ovaj neregistrovan ce verovatno na prodaju.

jovan123
super je Grin

TOMOS
Stanje odgovara cifri koju sam platio.

TOMOS
Danas sam malo radio oko Automatica. Ocistio rezervoar i slavinu goriva, napravio mesavinu i nalio do cepa, rasklopio menjac, radi vizuelne kontrole. Na zupcaniku prve brzine, 2 zuba su okrnjena, a na zupcaniku prve, jedan. Venac sa rolnicama je fals (proizvodjac "R"Wink. Cudi me da lepo radi pored navedenih nedostataka. Kvacilo je originalno (sve komponente) i kao novo. Nalio sam novo ulje nakon sklapanja. Zamenio sam svecicu i kapicu (oba NGK), prekontrolisao paljenje (magnet 6V 20W, originalni, kao nov osim korozije na jednom delu usled prodiranja vlage i neadekvatnog skladistenja. Ostale komponente originalne, osim platina, ali lepo radi, pa necu da diram). To bi bilo sve za danas. Sutra nastavak radova...

brkin
rade dobro i ti fals venci samo treba upitnik da se nategne malo i bez brige
inace dobar ulov
ako si mi prijatelj,ne razgovaraj samnom-ZIVOTA
autolimarska radnja
"BOB MARLEY"
varimo i nedeljom

Desmo
Jel ove automatike skupljaš po godištu ili boji? Imam ja jedan zeleni.

TOMOS
Zeleni vec imam, da je sivi metalik mozda...

Brkine, na koju stranu se nateze znak pitanja? Imam ja jedan menjac kome su sve komponente bile originalne, ali je iskakao iz brzine, krene malo i ler. Odneo sam ga u servis u kome majstor radi preko 30 godina i koji kaze da ne valja venac, da je potrosen. Donesem mu "R" venac, kakav imam sada na crvenom A3ML-u. Zameni on to i ugradi na plavog A3ML-a. Kada sam ga probao, radi jako cudno, nece odmah da krene, vec kao da prokliza lamela, ispustajuci zvuk slican zvizduku, koji se smanjuje i kako se smanjuje, kao da pocinje da hvata i odjednom cimne i krene. Kada krene sve normalno. Odmah sam kuci zamenio menjac i sve radi normalno.

Danas sam skinuo lanac i prednji lancanik, ocistio od visegodisnjeg blata zicanom cetkom, dobro isprao benzinom (vise puta). Zatim sam benzinom oprao blok ispod lancanika i zadnju viljusku, lancobran i ram odozdo (juce sam oprao desnu stranu motora). Zamenio sam zadnje paknove koji su bili OCAJNI. Bila je ubacena caura od min. 5 cm. kao distancijal na sipki kocnice. Spoljni deo lezista lagera je toliko potrosen od grebanja opruge po njemu, da se stanjio za pola svoje debljine. Jedna opruga je bila fals, jer se verovatno stalno trosila i pucala. Nisu mi jasni ljudi koji odrzavaju kocnice, ubacivanjem caure. Ajde, razumeo bih da je caura ubacena kao privremeno resenje za par dana, ali ovo je vozeno godinama! Paknovi su debeli oko 2 mm. Pa ne kostaju paknovi 1.000 evra, vec 10. Da se jos malo ovako vozilo, morao bi tocak da se menja ili bar dobos (glavcina). Napred sam ugradio polugu kocnice koja je nedostajala, ugradio sajlu i svornjak koje sam dobio uz moped. Cini mi se da su i napred paknovi pri kraju (provericu sutra), ali mislim da mogu da se voze jos bar. 1.000 Km, sto je moja godisnja kilometraza. Od radova sam jos podmazao prekidac, koji nije mogao da s pomeri. Nakon prskanja WD-om, radi savrseno. Jos sam i ugradio cepove na prtljaznik, skinuo i ocistio prigusivac i napravio nosac reg. nalepnice. Sutra nastavak radova...

malitehnicar
Kako si ocistio rezervoar?

GET RICH OR DIE TRYING...
Svako dodatno ulaganje u TOMOS-a je velika greška. Nažalost, pogresiću opet Smile
"Ima svega i nije jeftino" 8.02.2014
Anlaser je za PICKE Grin
s10.postimg.org/5542jdvyh/10354964_763266183714363_3707423314515016177_n.jpg
Automatic 3m.

s6.postimg.org/c76076881/1780759_668362393225510_1196121931_n.jpg
WHITE BEAST(TOMOS-BT)

TOMOS
Nisam se nesto specijalno trudio oko rezervoara. Sipao 1L benzina, uhvatio za jedan kraj, komsija za drugi, pa muckaj i na kraju izvrenemo ga naopako da sve izadje kroz nalivni otvor. Ponovio postupak 3X.

Danas sam zamenio fals stop svetlo originalnim (zajedno sa nosacem, posto je i on bio fals), zamenio polomljeni nosac tablice citavim, ugradio okvir i tablicu, ugradio nosac reg. nalepnice i zalepio istu, pritegao prednju viljusku (imala malo lufta), zamenio obican cep, cepom sa kljucem, namontirao lanac, zadnji tocak, levi dekl, kurblu i limene poklopce motora (navedene delove sam juce skinuo), namestio gumicu kurble i gumicu granicnika kurble, zalepio instalaciju izolirkom za volan, ispolirao blatobrane, ugradio nogostupe suvozaca, originalnu mrezicu fara, zamenio retrovizor (kopija originala), prekontrolisao radilicu, cilindar, klip i glavu. Cilindar je 38.5 mm i ima tragove honovanja, klip je Motins i kao nov je. Oprao sam ga u benzinu i skinuo garez sa cela. Na celu nema tragova smirgle, a bocne strane klipa su kao na novom klipu, nema promene boje. Glava je savrsena, nije ni malo spustana, a kompresioni prostor je netaknut, samo sam ga ocistio od garezi. Ostalo jos par sitnica. U ponedeljak nastavak radova...

TOMOS
Danas nista nisam radio oko TOMOSA, jer sam imao puno drugih obaveza u kojima mi je pomogao crveni A3ML, sa kog nisam sisao citavo pre podne. Zadovoljan sam kako radi. Sutra cu da se bacim na posao i zavrsim par preostalih sitnica, napravim par slika i postavljam.

TOMOS
Juce sam radio oko TOMOSA. Skinuo sam pr. tocak i ocistio dobos i paknove, sve sklopio i nastelovao, koci neuporedivo bolje. Ugradio sam VDO brzinomer od bajsa, koji ima samo osnovne funkcije, koje mi i trebaju na Mopedu, a to su trenutna brzina, ukupna kilometraza, dnevna kilometraza i sat. Ugradio sam nov Top Case marke Givi, zapremine 30L. Promenio sajlu gasa i ocistio i podmazao rucicu. Promenio sam i amortizere, ugradio sam nove koje sam nedavno kupio za zelenog 3M-a, pa odustao od ugradnje u njega. Zamenio sam auspuh, skinuo fabricki, a ugradio Laser. Razlika je OGROMNA. Na plavom A3ML-u je razlika bila samo 4Km/h veca brzina, ovde je 9 Km/h razlika. Sa obicnim auspuhom ide 47 Km/h, a sa Laserom 56 Km/h (64 Km/h na blagoj nizbrdici). Malo je lenji u nizim obrtajima, ali je jako zivahan na visim. Zamenio sam i fals retrovizor koji je golo govno, stavio sam neki polovan, koji je OK. Imao sam u planu da zamenim sediste, ali sam odustao jer je jako udobno, po ceo dan se vozim bez posledica po guzicu. Ostalo mi je jos samo da resim sijalice u brzinomeru. Naime ima resenje za to, sa nekim slabijim sijalicama, ako ne stavicu LED, jer imam suvise potrosaca za nejaku 6V struju.
s20.postimg.org/7ous8vpsp/IMAG1968.jpgs20.postimg.org/pvd32m1qx/IMAG1969.jpgs20.postimg.org/vv0u69mjd/IMAG1970.jpgs20.postimg.org/8xinuihqx/IMAG1971.jpgs20.postimg.org/ouhfr8a55/IMAG1972.jpgs20.postimg.org/9e3vgy5i1/IMAG1973.jpgs20.postimg.org/stena1ys9/IMAG1974.jpgs20.postimg.org/suol3h0m1/IMAG1975.jpgs20.postimg.org/vtvhqla3d/IMAG1977.jpgs20.postimg.org/610orci8p/IMAG1978.jpgs20.postimg.org/jujzja4ih/IMAG1979.jpgs20.postimg.org/3z07d3k9l/IMAG1981.jpgs20.postimg.org/500g28195/IMAG1984.jpg

Nemanja
Što mu ne staviš 12V paljenje i rešiš problem? Ionako ne pucaš sa njim na striktnu originalnost, a pošto kažeš da ćeš ga koristiti za svaki dan i svetla će ti biti mnogo bolja. To sa Laserom ti verujem, ni ja nisam mogao da verujem da toliko dobija na performansama kada sam ga stavio. Mislim, nije toliko drastična razlika, ali je subjektivni osećaj posle standardnog auspuha da sa Laserom leti.

DobriDiv
menjaj sedlo ...
APN 4H '75
A3 KLSG '87

TOMOS
Necu da menjam paljenje, jer se plasim da nece ici ovako dobro. Osecaj nije subjektivan, jer sam merio GPS-om, ide mnogo bolje.

Sediste ne diram, mnogo je udobno, a to mi je najbitnije. Mozda ako nabavim neko vece, da mogu dvoje komotno da se voze, a da je podjednako udobno kao ovo.

DobriDiv
onda mu prefarbaj taj crveni deo Smile
APN 4H '75
A3 KLSG '87

Skoči na Forum:

TomosSrbija.com

Dobrodošli na oficijalni sajt ljubitelja Tomos motocikala!

Prijava

Zaboravili ste šifru?

Niste član?

Pridružite nam se, postanite deo zajednice ljubitelja Tomos-a!

Top 5 Forum Člana
andrija andrija (1,210)   Neso Neso (1,207)   ludidzora ludidzora (1,189)   Nemanja Nemanja (1,156)   tuningfanatic tuningfanatic (1,106)