Pregled Teme
 Odštampaj Temu
Tutorijal za ugradnju zmigavaca
viktor1986
Ovaj tutorijal je zamisljen za manje iskusne ljude koji bi da ugrade migavce na svoj Tomos moped ili motocikl.

Prvo i osnovno je da paljenje na motoru bude minimum 12V 50W, nebitno da li je platinsko ili bezplatinsko. Razlog tome je sto je 6V 17W, a i 6V 20W/15W, slaba struja i kao takva ne moze da isporuci dovoljno struje potrosacima tj. migavcima. Prvo stvar koju treba da uradite je da nabavite materijal. Potrebna su vam 4 migavca, prekidac migavca, automat migavca, licnasti bakarni provodnici 0.75mm, termo buzir, luster klema ili faston buksne.

Idemo redom, prvo od migavaca.

1.Migavci ne smeju da budu LED tipa, moraju biti sa obicnom sijalicom(10W) i da budu homologovani(E oznaka na staklu migavca) kako ne bi imali problema na tehnickom pregledu.

Sebi sam kupio Vicma 6159 a na vama je da odaberete koji vam najvise odgovara.

i.postimg.cc/x8TMr8xW/VC6159-1.jpgi.postimg.cc/qvCnH9wM/VC6159-2-fw.png

2. Prekidac migavca. Obratite paznju kada kupujete prekidac jer kod nekih zice idu sa leve strane(ima rupu na levoj strani prekidaca) a kod drugih sa desne strane. Dakle, ako ugradite prekidac na desnu stranu kormana, kod rucice gasa, onda kupite onaj kod koga zice idu sa leve strane iskljucivo zbog estetike.

i.postimg.cc/0yq5rFxN/f77a-prekidac-zmigavaca-tomos-0-1-1050x1200.jpgi.postimg.cc/yxnZPRKD/IMG-20200818-170328.jpg

3. Automat migavca . Automat ima tri izvoda L1,C i L2. Fora kod ovog automata je ta sto "stedi" struju time sto naizmenicno pali prednji i zadnji migavac, kada prednji radi onda zadnji ne radi i obrnuto. Sam automat je izradjen od plastike i mozete ga montirati negde na ram.

i.postimg.cc/bJKrgJXx/Regler-APN-01.jpg

4. Licnasti bakarni provodnici. Ove zice mozete naci u elektro radnjama a debljina neka bude 0.75mm. Obicno su sa PVC izolacijom a ima i onih sa silikonskom izolacijom, koji su bolji i savitljivi, ali su i nesto skuplji.

i.postimg.cc/gk1shyBj/Provodnik-PF-Zuta-2.jpg

5. Termo buzir. Termo buzir se takodje kupuje u elektro radnjama. Potrebne su vam dve dimenzije, od 4mm i 10mm. Buzir od 4mm je za instalaciju do migavaca a buzir od 10mm je od prekidaca do glavne luster kleme. Kada se ugreje na oko 100-125stepeni onda se buzir skupi i onaj od 4mm bude 2mm, od 10mm se skupi na 5mm.

i.postimg.cc/hvdzRm8Z/4014750.jpg

6. Luster klema ili faston papucice 6.3mm. Na vama je da odaberete sta cete koristiti. Meni je bilo zgodno, kod 14M, da koristim luster klemu i da je ubacim sa leve strane kutije filtera vazduha.

i.postimg.cc/nLNDzZFP/unnamed.jpg i.postimg.cc/Twz2gYFZ/kit-faston-1-pin-635mm-male-female-connector-with-cover.jpg

Na red je ugradnja migavca. Da biste montirali migavce, neophodno je da izbusite rupe na samom ramu. Uzmite migavac u ruke i izmerite koliko iznosi precnik srafa iz koga izlaze dve zice. Obicno to bude 8mm ili 10mm. Moja preporuka je da prednje migavce ugradite kod nosaca fara, gledajte da ne bude preblizu fara kako sraf od migavce ne bi udarao u far. Dakle, tri puta merite i jednom busite! Krenite sa manjom burgijom, tipa 2mm, a onda postepeno povecavajte burgiju. Sto se zadnjih migavaca tice, tu cete verovatno morati da napravite neke nosace i tu se morate snaci nekako.

Migavci treba da se povezu prema sledecoj semi.

i.postimg.cc/x1fsnG84/Tomos-migavci-instalacija-page-001.jpg

Uopste nije neophodno da kupite te boje zica kao na semi. Mozete druge boje staviti, bitno je na kraju da to bude povezano bas prema semi i uspeh nece izostati.

Odmerite odprilike zice od migavca pa do glavne luster kleme. Za prednji levi migavac vam trebaju dve zice( plava i crna) koje provlacite kroz termo buzir, na kraju ugrejte buzir sa fenom kako bi se buzir skupio. Isti postupak je i za ostala 3 migavca s'tim da se boje zica razlikuju. S'obzirom da novi migavci obicno dolaze sa dve zice koje vire iz njih potrebno je da ih spojite. Kod mene je to bila zelena i narandzasta zica iz migavaca. Za prednji levi migavac sam tu zelenu iz migavca poveza sa plavom a narandzastu iz migavca povezao sa crnom. Za zadnji levi, zelenu sam povezao sa zelenom a narandzastu iz migavca sa crnom. Na vama je opet kako cete to uraditi, da li sa luster klemom, faston buksnama ili cak lemljenje. Kada zavrsite povezivanje migavaca, ostaje da povezete zice iz prekidaca migavaca i automata migavaca u glavnoj luster klemi(ili pomocu faston papucica).

Indikacija ukljucenosti migavaca(zeleno staklo za strelicom levo desno) se kod mene nalazi u plasticnoj kutiji nosaca kilometar sata. Sijalica je BA9 12V 2W a trebace vam i originalno grlo sijalice koje mozete videti na slici.

i.postimg.cc/wTvVrqGC/118048681-2765744600357947-739733644578376389-n.jpg

Ukoliko nemate tu plasticnu kutiju nosaca kilometar sata(APN7, 14M iz '86, 15SLC iz '83 i neki automatici, a imate nesto drugo, moracete sami da resavate to a bitno je samo da tu sijalicu za indikaciju povezete na kontakte L1 i L2 automata migavca. Ukoliko nema, niti planirate da imate tu indikaciju, onda te zice od L1 i L2 do sijalice za indikaciju nemojte da ugradite.

i.postimg.cc/x8GWF0pJ/tomos-kmh-sat-komplet-kutija-sajla-puz-slika-95416624.jpg

Ukoliko ste ispostovali sve prema semi uspeh nece izostati. Srecno

Tomostomos
Svaka cast za objasnjenje...samo da uhvatim slobodnog vremena pocecu da ih montiram i na svoje mopede po ovoj semi Respekt

Zoran1968
Slažem se lepo i pedantno napisano.
Napomena ta šema važi samo za taj tip prekidača!

Sugestie: Ne zaboravite da se žmigavci na Tomosu slabo vide pri jakom suncu i malom broju obrtaja(mali gas).Imam original žmigace CEV koji su se baš ugrađivali na Tomose prilično velikih dimenzija.Čak sam u zadnje stavio LED sijalice zbog bolje vidljivosti (ne mogu sve 4. jer automat radi po principupu promene otpora,a kod led sijalica otpor gotovo da i ne postoji).
...i pored svega toga imao sam par situacija da me auto zamalo nije udario i ako sam dao žmigavac i bio u prvenstvu prolaza, jer od jakog sunca jednostavno nije uočio moj žmigavac ,plus ti žmigavci rade naizmenično prednji ,zadnji, što reče Viktor "štede struju".Wink
i.postimg.cc/PNyVLT5Z/20191213-141127.jpgi.postimg.cc/FdmGRBtD/20191213-145552.jpg

Upotrebljivost: Od položaja prekidača zavisi i upotrebljivost ovih žmigavaca.Konkretno u Viktorovom slučaju može izazvati i pad sa motora prilikom korišćenja.
Ne pišem napamet, jer sam sličan problem imao a žmigavce sam ugradio znatno pre Viktora i imamo skoro pa identičan raspored elemenata.
Jednostavno prekidač vam bude predaleko od prsta i dovodi se u pitanje svrsishodnost kompletnog projekta.
Pošto moped koristim gotovo svakodnevno i to u gradskim uslovima, a ko nije vozio po Beogradu ne može ni da nasluti o kakvoj je klanici reč, imao sam strahovit problem prilikom korišćenja žmigavaca.Naravno bio sam jako razočaran.
Premestio sam čak i prekidač na LEVU stranu i ni to nije pomoglo.Onda sam otišao korak dalje i probušio Domino ručice i direkto na njih montirao prekidače.
i.postimg.cc/HcJRwNvH/IMG-20180415-211615.jpg
Čak ni ova radikalna metoda nije ispunila sva očekivanja.(na slici je prekidač svetla još uvek na levoj strani, ali postavljen NA ručicu).

SAVET:
Ko god želi da ima upotrebljive žmigavce savetujem mu da ugradi druge ručice sa prekidačima od BT-a ili novog Kolibrija, ali je tu šema povezivanja nešto drugačija, tako da ovu iz teme ne možete koristiti.Ovako ćete samo zadovoljiti idiotluk koji zahtevaju na pojedinim teh. pregledima.Čak i na mopedima koji nemaju Domino ručke prekidač nije baš toliko dostupan.(ATM,APN)
i.postimg.cc/0rv2kdzj/96083065-10222597520948888-3762676721808048128-n.jpg
Slika preuzeta iz Slađanove teme koji je ovo sve uradio pre svih nas.

stojkovski
Evo kako sam ja uradio kod mene. Isprovocirala me tema pa sam resio da probam da ugradim zmigavce na mog Apn-a. Struja je 6/17w. Kupio sam automat za zmigavce 6v i prekidac i to je to.

Ovako to izgleda na motoru

i.postimg.cc/ZvryL8ZW/IMG-20210406-183045.jpg

i.postimg.cc/Tp6b34qg/IMG-20210406-183104.jpg

A ovo je "sema" po kojoj sam radio.

i.postimg.cc/7fn2Gnmc/IMG-20210408-110656.jpg

I radi sve to, zamislite.
Postavicu i video ubrzo, da vidite.

Skoči na Forum:

TomosSrbija.com

Dobrodošli na oficijalni sajt ljubitelja Tomos motocikala!

Prijava

Zaboravili ste šifru?

Niste član?

Pridružite nam se, postanite deo zajednice ljubitelja Tomos-a!

Top 5 Forum Člana
Nemanja Nemanja (1,759)   DobriDiv DobriDiv (1,122)   andrija andrija (1,043)   BT80 BT80 (997)   Atila88 Atila88 (965)